V súčasnosti je na trhu dostupných mnoho foriem hormonálnej antikoncepcie – tablety, vaginálne krúžky, homonálne náplasti, implantáty alebo vnútromaternicové hormonálne systémy. V týchto rôznych formách dokáže hormonálna antikoncepcia ovplyvňovať hladiny hormónov u žien a väčšina z nich predchádza uvoľňovaniu dozretého vajíčka z vaječníkov – teda ovulácii.
Okrem kontraceptívneho účinku je hormonálna antikoncepcia indikovaná v prípadoch nepravidelnej a bolestivej menštruácie, menštruačnej migrény, premenštruačného syndrómu, hyperandrogenizmu, pri syndróme polycystických vaječníkov či bolesti panvy pri endometrióze.
Hormonálna antikoncepcia avšak zabraňuje tehotenstvu nie len ovplynením ovulácie, ale niektoré formy zamedzujú implantácii už oplodneného vajíčka v maternici a iné spôsobujú zmeny vo vlastnostiach cervikálneho hlienu, ktorý sa stáva hustým, a tak nepriechodným pre spermie.
Nežiaduce účinky
Napriek svojej veľkej popularite je užívanie hormonálnej antikoncepcie spojené s viacerými nežiaducimi účinkami, ako je bolesť hlavy či mimomenštruačné krvácianie označované ako „špinenie“. Objaviť sa môže taktiež zvýšená citlivosť a bolestivosť pŕs, nárast telesnej hmotnosti, výkyvy nálad, zníženie libida, vaginálny výtok a kvasinkové infekcie či dokonca zmeny v hrúbke rohovky, čo sa môže prejaviť poruchami videnia (najmä u žien používajúcich kontaktné šošovky). Okrem týchto akútnych problémov, ktoré sa počas užívania hormonálnej antikoncepcie môžu zmierniť, treba upriamiť pozornosť aj na dlhodobé zdravotné problémy, ktoré s užívaním hormonálnej antikoncepcie súvisia. Ide najmä o kardiovaskulárne problémy, ako je hypertenzia a zvýšená pravdepodobnosť tvorby krvných zrazením vedúca k rozvoju infarktu myokardu či mŕtvice. Niektoré formy antikoncepcie spájajú s rozvojom rakoviny vaječníkov, prsníkov či krčka maternice. Medzi ďalšie dlhodobé problémy patrí poškodenie mikrobiómu, zvýšenie pro-zápalových procesov či deficit mikronutrientov a taktiež ovplyvnenie sliznice maternice, ktoré by mohli mať dopad na plodnosť ženy v budúcnosti.
Na užívanie antikoncepcie treba teda pozerať ako na ďalšie iné lieky, ktoré sú okrem svojho pozitívneho účinku potrebného pre riešenei zdravotného problému spojené s mnohými nežiaducimi účinkami menšieho či väčšieho rozsahu.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441576/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/290196.php
- https://www.floliving.com/5-side-effects-of-birth-control/
- https://www.amboss.com/us/knowledge/Hormonal_contraceptives
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22825095
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5155467/