➃ Napomáha umelému oplodneniu

GONAL-f 300 IU/0,5 ml (22 mikrogramov/0,5 ml), injekčný roztok v naplnenom pere sol inj 1x0,5 ml/300 IU (1 napl.skl.pero+5 ihiel)

◉ Vydať len pri vážnych diagnózach

Interné údaje:
Dátum ostatnej revízie:
2019-06-02 13:19:30
Interné číslo záznamu:
1733
Registračné informácie:
Aplikačná forma: injekčný roztok
Registračné číslo produktu: EU/1/95/001/033
Kód štátnej autority (ŠÚKL): 40549
ATC klasifikácia III. stupňa: HLG03G - Gonadotropíny a iné stimulanciá ovulácie
ATC klasifikácia IV. stupňa: HLG03GA - Gonadotropíny
Stav: ✔ Aktívny
Výdaj: ★ Viazaný
V SR od: 10/1995
Cena orientačne [€]:


Súhrn charakteristických vlastností lieku [SPC]:
SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

1. NÁZOV LIEKU
 

GONAL-f 300 IU/0,50 ml (22 mikrogramov/0,50 ml), prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok.



2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna viacdávková injekčná liekovka obsahuje 33 mikrogramov folitropínu alfa, rekombinantný ľudský folikuly stimulujúci hormón (FSH) na dodanie 22 mikrogramov, čo zodpovedá 300 IU. Folitropín alfa je produkovaný v bunkách ovárií čínskeho škrečka (CHO) metódou genetického inžinierstva.

Pomocné látky: 30 mg sacharózy, 1,11 mg dihydrátu hydrogenfosforečnanu sodného, 0,45 mg monohydrátu dihydrogenfosforečnanu sodného.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.



3. LIEKOVÁ FORMA
Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok v naplnenej injekčnej striekačke. Vzhľad prášku: biele lyofilizované pelety.
Vzhľad rozpúšťadla: číry bezfarebný roztok.

pH rekonštituovaného roztoku je 6,5 – 7,5.



4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikácie

• Anovulácia (vrátane ochorenia polycystických ovárií, PCOD) u žien, ktoré nereagovali na liečbu citrátom klomifénu.

• Stimulácia dozrievania viacerých folikulov u pacientok podstupujúcich superovuláciu pri metódach asistovanej reprodukcie (ART), ako sú in vitro fertilizácia (IVF), intratubárny transfer gamét (GIFT) a intratubárny transfer zygot (ZIFT).

• GONAL-f v spojení s preparátom luteinizačného hormónu (LH) sa odporúča na stimuláciu vývoja folikulov u žien so závažnou deficienciou LH a FSH. V klinických skúškach boli tieto pacientky definované endogénnou hladinou LH v sére <1,2 IU/l.

• GONAL-f spolu s liečbou ľudským choriogonadotropínom (hCG) je indikovaný na stimuláciu spermatogenézy u mužov s vrodeným alebo získaným hypogonadotropným hypogonádizmom.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Liečba GONALOM-f sa má začať pod dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s liečbou porúch fertility.

GONAL-F je určený na subkutánne podávanie. Prášok sa má pred prvým použitím rozpustiť v priloženom rozpúšťadle. Preparát GONAL-f 300 IU/0,50 ml (22 mikrogramov/0,50 ml) sa nesmie rekonštituovať s akýmkoľvek iným balením GONALU-f..

 

Odporúčania na dávkovanie GONALU-f sú také ako na použitie urinárneho FSH. Klinické hodnotenia s GONALOM-f ukázali, že jeho denné dávky, schémy podávania a postupy monitorovania liečby by
sa nemali odlišovať od v súčasnosti používaných liekov s obsahom FSH.
Keď sa však v klinických štúdiách porovnávajúcich GONAL-f s urinárnym FSH použili tieto dávky, GONAL-f bol účinnejší než urinárny FSH za podmienok nižšej celkovej dávky a na dosiahnutie stavu pred ovuláciou bol potrebný kratší čas liečby. Bola dokázaná bioekvivalencia medzi ekvivalentnými dávkami jednodávkových foriem a viacdávkových foriem GONALU-f. Odporúča sa dodržiavať nižšie uvedené odporúčané počiatočné dávky.

yle="text-decoration: underline;">Ženy s anovuláciou (vrátane PCOD):

Zámerom liečby GONALOM-f je vývoj jediného zrelého Graafovho folikulu, z ktorého sa po podaní
hCG uvoľní vajíčko.

GONAL-f možno podávať ako sériu denných injekcií. U pacientok s menštruáciou sa má liečba začať
počas prvých 7 dní menštruačného cyklu.

Liečba sa má prispôsobiť individuálnej odpovedi pacientky, čo sa stanoví ultrazvukovým meraním veľkosti folikulu a/alebo sekrécie estrogénov. Zvyčajne používaná schéma sa začína pri 75-150 IU FSH denne a je vhodné ju zvyšovať o 37,5 alebo, ak je to potrebné, o 75 IU v 7- alebo lepšie v 14- denných intervaloch na dosiahnutie adekvátnej, no nie nadmernej odpovede. Maximálna denná dávka zvyčajne neprevyšuje 225 IU FSH. Ak po 4 týždňoch liečby zlyhá adekvátna odpoveď pacientky, cyklus sa má prerušiť a u pacientky sa má obnoviť liečba s vyššou počiatočnou dávkou než
v prerušenom cykle.

Ak sa dosiahne optimálna odpoveď, 24–48 hodín po poslednej injekcii GONALU-f sa má podať jediná injekcia hCG 5000 IU až 10 000 IU. Pacientke sa odporúča, aby mala pohlavný styk v deň podania a deň po podaní hCG. Prípadne možno vykonať vnútromaternicovú insemináciu (IUI).

Ak sa dosiahne nadmerná odpoveď, liečba sa má ukončiť a hCG nepodať (pozri časť 4.4). Liečba sa má obnoviť v nasledujúcom cykle s použitím nižších dávok než v predchádzajúcom cykle.

yle="text-decoration: underline;">Ženy podstupujúce ovariálnu stimuláciu s vývojom viacerých folikulov pred in vitro fertilizáciouyle="text-decoration: underline;">alebo inými metódami asistovanej reprodukcie:

Bežne používaná schéma superovulácie spočíva v podaní 150-225 IU GONALU-f denne, začína sa
v 2. alebo 3. deň cyklu. Liečba pokračuje dovtedy, kým sa nedosiahne adekvátny vývoj folikulov (ako sa stanoví sledovaním koncentrácií estrogénu v sére a/alebo ultrazvukovým vyšetrením) s dávkou, ktorá sa upravuje podľa odpovede pacientky, no zvyčajne nepresahuje 450 IU denne. Adekvátny
vývoj folikulov sa spravidla dosiahne v priemere na desiaty deň liečby (v rozmedzí od 5 do 20 dní).

24–48 hodín po poslednej injekcii GONALU-f sa podá jediná injekcia až do 10 000 IU hCG na indukciu záverečného dozrievania folikulov.

Na potlačenie prudkého nárastu endogénneho LH a na kontrolu tonických hladín LH sa zvyčajne používa tzv. „down regulation“ s agonistom hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH).
Vo zvyčajne používanom protokole sa GONAL-f začína podávať približne 2 týždne po začatí liečby agonistom, pričom sa následne pokračuje v podávaní oboch preparátov, až kým sa nedosiahne adekvátny vývoj folikulov. Napríklad po dvoch týždňoch liečby agonistom sa začne podávať 150-
225 IU GONALU-f prvých 7 dní. Dávka sa potom upraví v závislosti od odpovede ovárií.

Celkové skúsenosti s IVF poukazujú na to, že miera úspešnosti liečby počas prvých 4 pokusov zostáva spravidla stabilná a následne postupne klesá.

 

yle="text-decoration: underline;">Ženy s anovuláciou v dôsledku závažnej deficiencie LH a FSH: 

U žien s deficienciou LH a FSH (hypogonadotropný hypogonádizmus) je cieľom liečby GONALOM-f
v spojení s lutropínom alfa vývoj jediného zrelého Graafovho folikulu, z ktorého sa po podaní
ľudského choriogonadotropínu (hCG) uvoľní vajíčko.
GONAL-f sa má podávať v sérii denných injekcií súbežne s lutropínom alfa. Keďže ide o pacientky s amenoreou, ktoré majú nízku endogénnu sekréciu estrogénov, liečbu možno začať kedykoľvek.

Liečba sa má prispôsobiť individuálnej odpovedi pacientky, čo sa stanoví meraním veľkosti folikulu ultrazvukom a odpoveďou estrogénov. Odporučená schéma sa začína so 75 IU lutropínu alfa denne so
75-150 IU FSH.

Pokiaľ sa považuje za vhodné zvýšiť dávku FSH, najvhodnejšie je dávku prispôsobovať po 7-14 denných intervaloch a najlepšie zvýšením o 37,5-75 IU. Prijateľné je predĺženie trvania stimulácie akéhokoľvek jedného cyklu až na 5 týždňov.

Ak sa dosiahne optimálna odpoveď, 24–48 hodín po poslednej injekcií GONALU-f a lutropínu alfa sa podá jediná injekcia 5000 IU až do 10 000 IU hCG. Pacientke sa odporúča, aby mala pohlavný styk
v deň podania a deň po podaní hCG.
Prípadne možno vykonať vnútromaternicovú insemináciu (IUI).

Keďže nedostatok substancií s luteotropnou aktivitou (LH/hCG) po ovulácii môže spôsobiť predčasné zlyhanie vzniku corpus luteum, je potrebné zvážiť podporu luteálnej fázy.

Ak sa dosiahne nadmerná odpoveď, liečba sa má ukončiť a hCG nepodať. Liečba sa má obnoviť v nasledujúcom cykle s nižšou dávkou FSH než v predchádzajúcom cykle.

yle="text-decoration: underline;">Muži s hypogonadotropným hypogonádizmom:

GONAL-f sa má podávať v dávke 150 IU trikrát týždenne súbežne s hCG minimálne počas 4
mesiacov. Ak sa po tomto období nezistí odpoveď pacienta, v kombinovanej liečbe možno pokračovať; súčasné klinické skúsenosti ukázali, že na dosiahnutie spermatogenézy môže byť potrebná najmenej 18 mesačná liečba.

4.3 Kontraindikácie

GONAL-f sa nesmie používať:
• pri precitlivenosti na liečivo folitropín alfa, FSH alebo na niektorú z pomocných látok
• v prípade nádorov hypotalamu a hypofýzy

a u žien pri:
• zväčšení ovárií alebo cystách, ktoré nie sú spôsobené syndrómom polycystických ovárií
• gynekologickom krvácaní z neznámej príčiny
• karcinóme ovárií, maternice alebo prsníkov
GONAL-f sa nemá podávať, ak nemožno dosiahnuť účinnú odpoveď, ako je: U žien:
• primárne zlyhanie ovárií
• malformácia pohlavných orgánov inkompatibilná s graviditou
• fibroidné nádory maternice inkompatibilné s graviditou

U mužov:
• primárna insuficiencia semeníkov

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

 

GONAL-f je účinná gonadotropná látka, ktorá môže spôsobiť mierne až závažné nežiaduce reakcie a má ju používať iba lekár, ktorý je dôkladne oboznámený s problémami neplodnosti a ich liečbou.

Liečba gonadotropínom si určitý čas vyžaduje osobitný prístup lekára a ošetrujúceho zdravotníckeho personálu, ako i dostupnosť vhodných monitorovacích zariadení. Bezpečné a efektívne používanie GONALU-f u žien si vyžaduje monitorovanie odpovede ovárií, a to buď ultrazvukom samým, alebo vhodnejšie v kombinácii s meraním hladiny estrogénov v sére na štandardnej úrovni. Jednotlivé pacientky môžu na podávanie FSH reagovať rôzne, u niektorých pacientok je odpoveď nedostatočná. Najnižšia účinná dávka vzhľadom na zámer liečby sa má použiť tak pre mužov, ako i pre ženy.

GONAL-f si majú sami podávať len tí pacienti, ktorí sú dobre motivovaní, adekvátne zaškolení a majú možnosť poradiť sa s lekárom. Počas zaškolovania pacienta na samopodanie, sa majú zohľadniť špeciálne pokyny na použitie viacdávkovej formy.

Keďže viacdávkový GONAL-f je určený na viacero injekcií, pacient má dostať jasné pokyny, aby sa vyvaroval nesprávnemu použitiu viacdávkovej formy.

Z dôvodu lokálnej reaktivity na benzylalkohol sa nasledujúce dni nemá použiť rovnaké miesto vpichu injekcie.

Prvá injekcia GONAL-f sa má podať pod priamym lekárskym dohľadom.

Pacienti s porfýriou alebo s porfýriou v rodinnej anamnéze sa počas liečby GONALOM-f majú dôkladne sledovať. Deteriorizácia alebo prvý prejav tohto stavu môže byť dôvodom na prerušenie liečby.
GONAL-f obsahuje menej než 1 mmol sodíka (23 mg) na dávku, t.j. v podstate „neobsahuje sodík“. yle="text-decoration: underline;">Liečba u žien

Pred začatím liečby sa má u oboch partnerov vyšetriť neplodnosť, ako i zjavné aj domnelé
kontraindikácie gravidity. Pacienti sa osobitne majú vyšetriť na hypotyreoidizmus, adrenokortikálnu deficienciu, hyperprolaktinémiu, nádory hypotalamu a hypofýzy a v prípade ich potvrdenia začať špecifickú liečbu.

Pacientky, podrobujúce sa stimulácii rastu folikulov, či už v rámci liečby anovulačnej infertility alebo ART metód, sa môžu stretnúť so zväčšením ovárií alebo vývojom hyperstimulácie. Dodržiavanie odporúčaného dávkovania GONALU-f, schém podávania a starostlivé monitorovanie liečby minimalizuje výskyt takýchto prípadov. Rýchla interpretácia indikácie vývoja a dozrievania folikulov si vyžaduje lekára, ktorý má skúsenosti s interpretáciou príslušných testov.

Klinické štúdie ukázali, že zvýšená citlivosť ovárií na GONAL-f vzniká po jeho aplikácii s lutropínom alfa. Pokiaľ sa považuje za vhodné zvýšiť dávku FSH, najvhodnejšie je dávku prispôsobovať v 7-14 denných intervaloch a najlepšie zvýšením o 37,5-75 IU.

Nevykonali sa priame porovnania GONALU-f/LH s ľudským menopauzálnym gonadotropínom (hMG). Porovnania s údajmi z minulosti naznačili, že miera ovulácie dosiahnutá po aplikácii GONAL- f /LH je podobná ako tá, ktorú možno dosiahnuť s hMG.

Ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHSS)

OHSS je medicínska udalosť odlišná od nekomplikovaného zväčšenia ovárií. OHSS je syndróm, ktorý sa môže prejavovať zvyšujúcim sa stupňom závažnosti. Tvorí ho značné zväčšenie vaječníkov, vysoká hladina pohlavných steroidov v sére a zvýšená permeabilita ciev, ktorá môže vyústiť do akumulácie tekutín v peritoneálnych, pleurálnych a zriedkavo aj perikardiálnych dutinách.

 

Nasledovné  symptómy  možno  pozorovať  v závažných  prípadoch  OHSS:  bolesti  brucha,  vzdutie brucha,  nadmerné  zväčšenie  vaječníkov,  prírastok  telesnej  hmotnosti,  dyspnoe,  oligúria  a gastrointestinálne symptómy, vrátane nauzey, vracania a hnačky. Klinicky významné sú hypovolémia, hemokoncentrácia,  porušená  rovnováha  elektrolytov,  ascites,  hemoperitoneum,  pleurálna  efúzia, hydrotorax, akútne bolesti pľúc a tromboembolické príhody. Závažný OHSS môže veľmi zriedkavo skomplikovať pulmonálna embólia, mozgový infarkt a infarkt myokardu.

Nadmerná odpoveď na liečbu gonadotropínom len zriedkavo vedie k vzniku OHSS, pokiaľ sa nepodá hCG, ktorý spúšťa ovuláciu. Preto v prípadoch ovariálnej hypestimulácie je obozretnejšie hCG nepodať a pacientke odporučiť sexuálnu abstinenciu alebo používanie bariérovej antikoncepcie najmenej 4 dni. OHSS môže rýchlo progredovať (za 24 hodín až niekoľko dní), a tým sa môže vyvinúť závažná medicínska udalosť, preto sa pacientky majú sledovať najmenej dva týždne po podaní hCG.

Na minimalizáciu rizika OHSS alebo mnohopočetnej gravidity sa odporúča ultrazvukové vyšetrenie ako aj meranie estradiolu. Pri anovulácii je riziko OHSS a mnohopočetnej gravidity zvýšené pri hladine estradiolu v sére > 900 pg/ml (3300 pmol/l) a  viac než 3 folikuloch s priemerom 14 mm alebo vyšším. Pri ART je zvýšené riziko OHSS pri hladine estradiolu v sére > 3000 pg/ml (11 000 pmol/l)
a 20 alebo viacerých folikuloch s priemerom 12 mm alebo vyšším. Ak je hladina estradiolu
> 5500 pg/ml (20 200 pmol/l) a celkovo je prítomných 40 alebo viac folikulov, hCG sa nesmie podať.

Dodržiavanie odporúčaných dávok GONAL-f, schém podávania a starostlivé monitorovanie liečby minimalizuje výskyt vzniku ovariálneho hyperstimulačného syndrómu a mnohopočetnej gravidity (pozri časti 4.2 a  4.8).
Pri ART sa môže znížiť výskyt hyperstimulácie aspiráciou folikulov pred ovuláciou.

Vznik gravidity môže mať za následok ťažší a dlhší priebeh OHSS. OHSS sa najčastejšie vyskytuje po prerušení hormonálnej liečby a dosahuje svoje maximum približne od siedmeho do desiateho dňa po liečbe. OHSS zvyčajne spontánne ustúpi so začiatkom menštruácie.

Ak sa vyskytne závažná forma OHSS, liečba gonadotropínom sa má prerušiť, ak ešte pretrváva, pacientku hospitalizovať a začať špecifickú liečbu OHSS.

Tento syndróm sa väčšinou vyskytuje u pacientok so syndrómom polycystických ovárií.

Mnohopočetná gravidita

Mnohopočetná gravidita, osobitne vysokého stupňa, prináša zvýšené riziko nepriaznivých materských a perinatálnych následkov.

U pacientok, ktoré podstupujú indukciu ovulácie GONALOM-f, je zvýšený výskyt mnohopočetnej gravidity v porovnaní s prirodzeným počatím. Vo väčšine mnohopočetných gravidít ide o dvojčatá. Na minimalizáciu rizika vzniku mnohopočetnej gravidity sa odporúča starostlivý monitoring odpovede ovárií.

U pacientok podrobujúcich sa metódam ART sa riziko mnohopočetnej gravidity spája hlavne s počtom transferov embryí, ich kvalitou a vekom pacientky.

Pacientka sa má pred začiatkom liečby oboznámiť s potenciálnym rizikom mnohopočetnej gravidity.

Potrat

Incidencia vzniku spontánnych potratov alebo umelých potratov je vyššia u pacientok podrobujúcich sa stimulácii rastu folikulov na indukciu ovulácie alebo ART než v zdravej populácii.

Mimomaternicová gravidita

 

U žien s ochoreniami vajíčkovodov v anamnéze je riziko mimomaternicovej gravidity, či už po spontánnom oplodnení, alebo po liečbe fertility. Výskyt mimomaternicovej gravidity po IVF sa pohybuje v rozmedzí od 2 do 5% v porovnaní s ostatnou populáciou 1 až 1,5%.

Nádory reprodukčného systému

Pozoroval sa vznik nádorov na ováriách a v iných reprodukčných orgánoch, tak benígnych, ako i malígnych u žien, ktoré sa podrobili viacnásobným liečebným schémam v terapii infertility. Dosiaľ však nie je dokázané, či liečba gonadotropínmi zvyšuje alebo nezvyšuje základnú líniu rizika týchto nádorov u neplodných žien.

Vrodené malformácie

Výskyt vrodených malformácií po ART môže byť v porovnaní s prirodzeným počatím mierne zvýšený. Pravdepodobne to môže byť zapríčinené rozdielmi v charakteristike rodičov (napr. vek matky, charakter spermií) a mnohopočetnými graviditami.

Tromboembolické príhody

U žien so všeobecne známymi rizikovými faktormi pre tromboembolické príhody, ako je osobná alebo rodinná anamnéza, môže liečba gonadotropínmi toto riziko ešte zvýšiť. U týchto žien je potrebné zvážiť úžitok podávania gonadotropínu proti rizikám. Treba však poukázať aj na to, že samotná gravidita prináša tiež zvýšené riziko tromboembolických príhod.

yle="text-decoration: underline;">Liečba u mužov

Zvýšené hladiny endogénneho FSH indikujú primárne zlyhanie semenníkov. Títo pacienti nereagujú
na liečbu GONAL-f/hCG.

Na zhodnotenie odpovede sa odporúča vyšetrenie spermií 4 až 6 mesiacov po začiatku liečby.

4.5 Liekové a iné interakcie

Súbežné podávanie GONALU-f s inými liečivami, ktoré sa používajú na stimuláciu ovulácie (napr. hCG, citrát klomifénu) môže zosilňovať folikulárnu odpoveď, zatiaľ čo súbežné podávanie GnRH agonistu na indukciu desenzibilizácie hypotalamu si môže vyžiadať zvýšenie dávky GONALU-f na navodenie adekvátnej odpovede ovárií. Žiadna iná klinicky významná lieková interakcia sa nezaznamenala počas liečby GONALOM-f .

GONAL-f sa nemá podávať ako zmes s inými liekmi v tej istej injekčnej striekačke.

4.6 Gravidita a laktácia

Používanie v gravidite

Na  používanie  GONALU-f  v  gravidite  nie  je  žiadna  indikácia.  Po  kontrolovanej  ovariálnej hyperstimulácii sa u klinicky používaných gonadotropínov nezaznamenalo žiadne teratogénne riziko. V prípade expozície v gravidite klinické údaje nie sú dostatočné na vylúčenie teratogénneho účinku rekombinantného hFSH. Doposiaľ sa však nezaznamenal konkrétny malformačný účinok. V štúdiách so zvieratami sa nepozoroval žiaden teratogénny účinok.

Používanie počas laktácie

GONAL-f nie  je  indikovaný počas  laktácie.  Sekrécia  prolaktínu počas  laktácie  môže  znamenať
zníženie pravdepodobnosti stimulácie ovárií.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

 

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

V každej frekvenčnej skupine sú nežiaduce účinky zoradené podľa klesajúcej závažnosti.

Liečba u žien    
Poruchy imunitného systému Veľmi zriedkavé (<1/10,000) Mierne systémové alergické reakcie (napr. mierne formy erytému, vyrážky, opuchu tváre, urtikárie, edému, ťažkostí s dýchaním). Taktiež sa hlásili ťažké prípady alergických reakcií vrátane anafylaktických reakcií.
Poruchy nervového systému Veľmi časté (>1/10) Bolesť hlavy
Cievne poruchy Veľmi zriedkavé (<1/10,000) Tromboembolizmus, zvyčajne spojený so závažným OHSS
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína Veľmi zriedkavé (<1/10,000) Exacerbácia alebo zhoršenie astmy
Gastrointestinálne poruchy Časté (>1/100, <1/10) Bolesti brucha a gastrointestinálne symptómy,
ako sú nauzea, vracanie, hnačka, kŕče v bruchu a plynatosť
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov Veľmi časté (>1/10) Ovariálne cysty
  Časté (>1/100, <1/10) Mierny až stredný OHSS (pozri
časť 4.4)
  Menej časté (>1/1,000, <1/100) Závažný OHSS (pozri časť 4.4)
  Zriedkavé (>1/10,000,
<1/1,000)
Torzia ovárií, komplikácie
OHSS
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania Veľmi časté (>1/10) Mierne až závažné reakcie v mieste vpichu injekcie (bolesť, sčervenenie, modriny, opuch a/alebo podráždenie v mieste vpichu injekcie)

Liečba u mužov    
Poruchy kože a podkožného tkaniva Časté (>1/100, <1/10) Akné
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov Časté (>1/100, <1/10) Gynekomastia
Varikokéla
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania Veľmi časté (>1/10) Mierne až závažné reakcie v mieste vpichu injekcie (bolesť, sčervenenie, modriny, opuch a/alebo podráždenie v mieste vpichu injekcie)
Vyšetrenia Časté (>1/100, <1/10) Prírastok telesnej hmotnosti

4.9 Predávkovanie

 

Účinky predávkovania GONALOM-f nie sú známe, možno však očakávať výskyt ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, ktorý je bližšie opísaný v časti 4.4.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: gonadotropíny, ATC kód: G03GA05

GONAL-f je preparát folikuly stimulujúceho hormónu, ktorý sa vyrába z buniek ovárií čínskeho škrečka (CHO) metódou genetického inžinierstva.

Najvýznamnejším účinkom u žien následkom parenterálneho podania FSH je vývoj zrelých
Graafových folikulov.

V klinických štúdiách boli pacienti so závažnou deficienciou FSH a LH definovaný podľa endogénnej hladiny LH v sére < 1,2 IU/l po meraní v centrálnom laboratóriu. Treba však mať na zreteli, že
existujú rozdiely medzi meraniami LH vykonanými v rôznych laboratóriách.

U mužov s nedostatkom FSH GONAL-f podávaný súbežne s hCG minimálne 4 mesiace indukuje spermatogenézu.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní sa GONAL-f distribuuje do priestoru extracelulárnej tekutiny s počiatočným polčasom približne 2 hodiny a z tela sa eliminuje s terminálnym polčasom približne 1 deň. Distribučný objem v rovnovážnom stave a celkový klírens sú 10 l a 0,6 l/hod.
Jedna osmina dávky GONALU-f sa vylúči močom.

Absolútna biologická dostupnosť po subkutánnom podaní je približne 70%. Po opakovanom podaní sa GONAL-f 3-násobne kumuluje a priebehu 3-4 dní sa dosiahne rovnovážny stav. U žien s potlačenou endogénnou sekréciou gonadotropínov sa GONAL-f napriek nemerateľným hladinám LH ukázal ako účinný v stimulácii dozrievania folikulov a tvorby steroidov.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Neklinické údaje na základe obvyklých štúdií toxicity po jednorazovom a opakovanom podaní a genotoxicity neodhalili žiadne ďalšie osobitné riziko pre ľudí okrem toho, ktoré je už uvedené v iných častiach tohto SPC.
U králikov, formulácia rekonštituovaná s 0,9% benzylalkoholom a 0,9% benzylalkohol samotný mali za následok tak miernu hemoragiu, ako i subakútny zápal po jednorazovej subakútnej injekcii alebo mierny zápal a prípadne degenratívne zmeny po jednorazovej intramuskulárnej injekcii.

Porucha fertility sa zaznamenala u potkanov vystavených farmakologickým dávkam folitropínu alfa
(≥ 40 IU/kg/deň) počas dlhších období následkom zníženej plodnosti.

Podávanie vysokých dávok (≥ 5 IU/kg/deň) folitropínu alfa spôsobilo úbytok počtu živonarodených plodov bez toho, že by bol teratogénny alebo spôsobil dystokiu, podobnú pozorovanej po podávaní hMG. Keďže však GONAL-f nie je indikovaný v gravidite, tieto údaje majú obmedzený klinický význam.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

 

yle="text-decoration: underline;">Prášok: 

Sacharóza
Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného Dihydrát hydrogenfosforečnanu sodného Koncentrovaná kyselina fosforečná
Hydroxid sodný

yle="text-decoration: underline;">Rozpúšťadlo:

Voda na injekciu
Benzylalkohol

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky.

Rekonštituovaný roztok je stabilný 28 dní.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Pred rekonštitúciou uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C. Uchovávajte v pôvodnom balení. Po rekonštitúcii uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C. Neuchovávajte v mrazničke. Uchovávajte v pôvodnom obale.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

GONAL-f sa dodáva ako prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. Prášok sa dodáva v 3 ml injekčných liekovkách (sklo typ I) s gumovou zátkou (brombutylová guma) a hliníkovým vyklápacím viečkom. Rozpúšťadlo na rekonštitúciu sa dodáva v 1 ml naplnených injekčných striekačkách (sklo typ I) s gumovou zátkou. Priložené sú tiež aplikačné injekčné striekačky vyrobené z polypropylénu s fixovanou ihlou z nehrdzavejúcej ocele.

Výrobok sa dodáva ako balenie 1 injekčnej liekovky prášku s 1 naplnenou injekčnou striekačkou rozpúšťadla na rekonštitúciu a 4 jednorazových injekčných striekačiek na aplikáciu ciachovaných podľa jednotiek FSH.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

GONAL-f 300 IU/0,50 ml (22 mikrogramov/0,50 ml) sa musí pred použitím rekonštituovať s 0,75 ml priloženého rozpúšťadla.
Preparát GONAL-f 300 IU/0,50 ml (22 mikrogramov/0,50 ml) sa nesmie rekonštituovať so nijakým iným balením GONALU-f.
Na rekonštitúciu sa má použiť iba priložené rozpúšťadlo v naplnenej injekčnej striekačke a potom zlikvidovať v súlade s miestnymi požiadavkami. V škatuli viacdávkového GONALU-f sa dodáva sada aplikačných injekčných striekačiek ciachovaných podľa jednotiek FSH. Alternatívne možno použiť
1 ml injekčnú striekačku, ciachovanú v ml, s fixovanou ihlou na subkutánne podanie. Každý ml rekonštituovaného roztoku obsahuje 600 IU r-hFSH.

Nasledujúca tabuľka uvádza objem, ktorý sa má podať, aby sa dodala predpísaná dávka:

Dávka (IU) Objem, ktorý sa má podať

 


  (ml) 
75 0,13
150 0,25
225 0,38
300 0,50
   
   

Jednotlivé rekonštituované injekčné liekovky sa majú použiť len pre jedného pacienta. Ďalšiu injekciu
si má podať v nasledujúci deň v tom istom čase.

Rekonštituovaný roztok sa nesmie podávať, ak obsahuje častice alebo nie je číry. Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Serono Europe Ltd.
56 Marsh Wall Londýn E14 9TP Veľká Británia



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU/1/95/001/032



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 20. októbra 1995. Dátum posledného predĺženia: 19. októbra 2005.



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Písomná informácia pre používateľa [PIL]:

PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

GONAL-f 300 IU/0,5 ml (22 mikrogramov/0,5 ml) injekčný roztok v naplnenom pere Folitropín alfa

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete používať Váš liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Tento liek bol predpísaný iba Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

V tejto písomnej informácií pre používateľov:
1. Čo je GONAL-f a na čo sa používa
2. Skôr ako použijete GONAL-f
3. Ako používať GONAL-f
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať GONAL-f
6. Ďalšie informácie

 

1. ČO JE GONAL-f A NA ČO SA POUŽÍVA

GONAL-f je liek obsahujúci folitropín alfa, ktorý sa vyrába v laboratóriách špeciálnymi rekombinantnými DNA technológiami. Patrí do skupiny hormónov nazývaných gonadotropíny, ktoré sa zúčastňujú na normálnej kontrole reprodukcie.

Terapeutické indikácie

• GONAL-f možno použiť na vyvolanie ovulácie u žien, ktoré nemajú ovuláciu a ktoré nereagujú na liečbu citrátom klomifénu.

• GONAL-f sa používa na stimuláciu dozrievania niekoľkých folikulov (a teda niekoľkých vajíčok) u žien, ktoré sa podrobujú metódam asistovanej reprodukcie, ako sú in vitro fertilizácia (mimotelové oplodenie), intratubárny transfer gamét alebo intratubárny transfer zygot.

• GONAL-f sa používa na vyvolanie ovulácie spolu s iným hormónom, ktorý sa volá lutropín alfa (rekombinantný ľudský luteinizačný hormón) u žien, ktoré nemajú ovuláciu v dôsledku veľmi nízkej tvorby hormónov fertility (hormóny ovplyvňujúce oplodnenie - FSH a LH) v hypofýze (podmozgovej žľaze).

• GONAL-f sa používa v kombinácii s ďalšími liekmi, ľudským choriogonadotropínom (hCG) na vyvolanie spermatogenézy (vývoj mužských pohlavných buniek) u mužov, ktorí sú infertilní (neplodní) v dôsledku hormonálnej nedostatočnosti.

2. SKÔR AKO POUŽIJETE GONAL-f

Pred začiatkom liečby by ste sa Vy i Váš partner mali dať vyšetriť na plodnosť.

Nepoužívajte GONAL-f

• keď ste alergický (precitlivený) na folikuly stimulujúci hormón alebo na niektorú z ďalších zložiek GONALU-f
• keď máte nádor hypotalamu a hypofýzy

Ak ste žena:

• keď máte zväčšené vaječníky alebo cysty, ktoré nie sú spôsobené ochorením polycystických ovárií
• keď máte gynekologické krvácanie z neznámej príčiny
• keď máte rakovinu vaječníkov, maternice alebo prsníkov

Liek sa nemá užívať vtedy, ak existujú podmienky, ktoré neumožňujú normálne tehotenstvo, ako je predčasná menopauza, malformácia (vývojová porucha tvaru) pohlavných orgánov alebo špecifické nádory maternice.

Ak ste muž:

• keď máte irevirzibilné poškodenie semenníkov.

Buďte zvlášť opatrný pri používaní GONALU-f

Ak trpíte porfýriou alebo máte porfýriu v rodinnej anamnéze (porucha, ktorá sa môže prenášať
z rodičov na deti), máte o tom informovať svojho lekára, pretože užívanie niektorých liekov môže spustiť záchvat choroby. Keď spozorujete, že Vaša koža sa stáva krehkejšou a ľahko sa na nej tvoria pľuzgiere (najmä v oblastiach, ktoré sú častejšie vystavené slnku) a/alebo máte bolesti žalúdka alebo končatín, máte to oznámiť svojmu lekárovi, ktorý Vám možno odporučí ukončiť liečbu.

Ak ste žena, táto liečba zvyšuje riziko vzniku ovariálneho hyperstimulačného syndrómu (OHSS) (pozri časť 4). Ak však u Vás nenastane ovulácia a dodržala sa odporúčaná dávka a schémy
podávania, výskyt vzniku OHSS nie je pravdepodobný. Liečba ktorejkoľvek z indikácii GONALOM-f iba zriedkavo vedie k významnejšiemu OHSS, pokiaľ sa nepodá liek určený na záverečné dozretie folikulov (obsahujúci ľudský choriogonadotropín hCG). Preto v prípadoch rozvíjajúceho sa OHSS je vhodné hCG nepodať a najmenej štyri dni sa zdržať pohlavného styku alebo používať bariérové metódy antikoncepcie.

Riziko vzniku mnohopočetných tehotenstiev po metódach asistovanej reprodukcie závisí od počtu implantovaných oocytov/embryí. U pacientok, ktoré podstúpili vyvolanie ovulácie, je výskyt mnohopočetných tehotenstiev a pôrodov vyšší než po prirodzenom počatí. Možno to však minimalizovať dodržiavaním odporučených dávok a schémy podávania.

Výskyt spontánnych potratov je vyšší než v zdravej populácii, avšak porovnateľný s výskytom potratov u žien s inými poruchami plodnosti.

Ojedinele sa popísali nie závažné alergické reakcie na GONAL-f. Ak ste mali tento typ reakcií na podobné lieky, oznámte to svojmu lekárovi.

Ak ste muž, zvýšená hladina FSH v krvi je znakom poškodenia semenníkov. V takýchto prípadoch GONAL-f zvyčajne nie je účinný. Na sledovanie liečby Vás môže Váš lekár požiadať po 4 až 6 mesiacoch od začiatku liečby o vyšetrenie spermií.

Používanie iných liekov

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte o to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Súbežné podávanie GONALU-f s inými liečivami, ktoré sa používajú na stimuláciu ovulácie (napr. hCG, citrát klomifénu) môže zosilňovať folikulárnu odpoveď, zatiaľ čo súbežné podávanie GnRH agonistu alebo antagonistu na indukciu zníženia regulácie si môže vyžiadať zvýšenie dávky GONALU-f na navodenie adekvátnej odpovede ovárií. Žiadna iná klinicky významná lieková interakcia sa nezaznamenala počas liečby GONALOM-f .

Tehotenstvo a dojčenie

GONAL-f nie je indikovaný, ak ste tehotná alebo dojčíte.

Dôležité informácie o niektorých zložkách GONALU-f

GONAL-f obsahuje menej než 1 mmol sodíka (23 mg) na dávku, t.j. v podstate „neobsahuje sodík“.

3. AKO POUŽÍVAŤ GONAL-f

Vždy používajte GONAL-f presne tak, ako Vám povedal Váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika

Ženy, ktoré nemajú ovuláciu a majú nepravidelnú menštruáciu, alebo vôbec nemajú menštruáciu.

GONAL-f sa zvyčajne podáva každý deň. Ak máte menštruáciu, liečba sa má začať počas prvých 7 dní menštruačného cyklu.

Bežne používaná dávka sa začína pri 75-150 IU FSH denne (0,12-0,24 ml). Možno ju zvýšiť, ak je to nevyhnutné, na 37,5-75 IU v 7- alebo vhodnejšie v 14-denných intervaloch na dosiahnutie adekvátnej, nie však nadmernej odpovede. Maximálna denná dávka zvyčajne nie je vyššia než 225 IU FSH
(0,36 ml). Ak Váš lekár nespozoroval odpoveď po 4 týždňoch liečby, liečebný cyklus sa má ukončiť. Na nasledujúci cyklus Vám lekár predpíše liečbu s vyššou počiatočnou dávkou než v ukončenom cykle.

Ak sa dosiahne optimálna odpoveď, 24-48 hodín po podaní poslednej injekcie GONALU-f sa podá jediná injekcia ďalšieho lieku (hCG). Odporúča sa, aby ste mali pohlavný styk v deň podania tohto druhého lieku a na nasledujúci deň.

Ak nastane nadmerná odpoveď, liečba sa má ukončiť a hCG nepodať (pozri časť 4). Na nasledujúci cyklus vám lekár predpíše liečbu nižšou dávkou než v predchádzajúcom cykle.

Ženy, ktoré sa podrobujú vyvolaniu tvorby viacerých folikulov pred in vitro oplodnením alebo iným metódam asistovanej reprodukcie.

Bežne používanou dávkou na vyvolanie superovulácie je podanie 150-225 IU (0,24-0,36 ml) GONALU-f denne, počnúc 2. alebo 3. dňom cyklu. Liečba pokračuje, až kým sa nedosiahne adekvátny vývoj folikulov (stanovenie monitorovaním krvi a/alebo ultrazvukovým vyšetrením), dávkou upravenou podľa Vašej odpovede, no zvyčajne nie vyššou než 450 IU (0,72 ml) denne. Adekvátny vývoj folikulov sa zväčša dosiahne v priemere na desiaty deň liečby (v rozsahu od 5 do 20 dní).

Na vyvolanie záverečného dozretia folikulu sa 24–48 hodín po poslednej injekcii GONALU-f podá jediná injekcia obsahujúca 250 mikrogramov r-hCG alebo 5 000 do 10 000 IU ľudského choriogonadotropínu (hCG).

V ostatných prípadoch sa používa potlačenie agonistom gonadotropín uvoľňujúceho hormónu (GnRH) alebo antagonistom. V takýchto prípadoch sa podávanie GONALU-f začne približne 2 týždne po začiatku liečby agonistom, pokračuje sa oboma liekmi až do dosiahnutia adekvátneho vývoja

folikulov. Napríklad po dvoch týždňoch liečby agonistom sa počas prvých 7 dní začne podávať 150-
225 IU GONALU-f. Dávka sa potom upraví podľa odpovede vaječníkov.

Ženy, ktoré nemajú ovuláciu, vôbec nemajú menštruáciu a majú diagnostikovaný nedostatok FSH
a LH.

Pre Vás najvhodnejšiu dávku a schému dávkovania počas liečebného cyklu určí Váš lekár.

GONAL-f sa zvyčajne podáva každý deň až do piatich týždňov súbežne s injekciami lutropínu alfa. Zvyčajne používaná počiatočná dávka GONALU-f je 75-150 IU (0,12-0,24 ml) spolu s 75 IU lutropínu alfa.

Na základe Vašej odpovede môže lekár dávku GONALU-f zvyšovať, najvhodnejšie o 37,5-75 IU v 7- až 14-denných intervaloch.

Ak Váš lekár nezaznamenal odpoveď vaječníkov po 5 týždňoch liečby, cyklus sa má ukončiť. Na nasledujúci cyklus Vám lekár predpíše liečbu s vyššou počiatočnou dávkou GONALU-f než
v ukončenom cykle.

Ak sa dosiahne žiadaná odpoveď, 24-48 hodín po poslednej injekcii GONALU-f a lutropínu alfa sa podá jediná injekcia 250 mikrogramov r-hCG alebo 5 000 IU až 10 000 IU hCG. Odporúča sa, aby ste mali pohlavný styk v deň podania hCG a na nasledujúci deň. Prípadne možno vykonať vnútromaternicové umelé oplodnenie (IUI).

Ak nastane nadmerná odpoveď, liečba sa má ukončiť a hCG nepodať (pozri časť 4). Na nasledujúci cyklus Vám lekár predpíše GONAL-f v nižšej dávke než v predchádzajúcom cykle.

Neplodní muži s hormonálnou nedostatočnosťou.

GONAL-f sa zvyčajne predpisuje v dávke 150 IU (0,24 ml) trikrát týždenne v kombinácii s iným liekom (hCG), a to počas najmenej 4 mesiacov. Ak nereagujete na liečbu po tomto období, Vaša liečba môže pokračovať najmenej až 18 mesiacov.

Cesta podania

GONAL-f je určený na subkutánne použitie, to znamená, že sa podáva tesne pod kožu.

Ak si GONAL-f podávate sami, pozorne si, prosím, prečítajte nasledovné pokyny:

Jednotlivé naplnené perá má používať iba jeden pacient. Pripravte si GONAL-f naplnené pero a podajte injekciu so zvolenou dávkou roztoku. Ďalšia injekcia sa má podať v rovnakom čase nasledujúceho dňa.
Váš lekár Vám predpísal dávku GONALU-f v IU.

1. Umyte si ruky. Je dôležité, aby Vaše ruky a pomôcky, ktoré používate boli čo najčistejšie.

2. Pripravte si všetko, čo potrebujete: Nájdite si čistú plochu a položte na ňu všetko potrebné (dva tampóny namočené v alkohole, naplnené pero a ihlu na podanie).

Pozri nákres.



1. spúšťacie tlačidlo

 

2. červená stupnica ukazovateľa dávky

 

3. šedý indikátor podania úplnej dávky

 

4. čierna stupnica regulátora dávky (v IU FSH)

 

5. šípka dávky

 

6. zásobník s náplňou

 

7. plunžérový piest

 

8. skrutkovací hrot

 

9. kryt naplneného pera

 

10. snímateľná ihla

 

11. vnútorný kryt ihly

 

12. vonkajší kryt ihly

 

13. odlepovací štítok


• Príprava naplneného pera GONAL-f na prvé použitie: Odstráňte kryt pera a nasaďte ihlu, ako je opísané v časti 3. Potom pripravte pero nastavením šípky dávky na 37,5 na čiernej stupnici- značka je zvýraznená malou bodkou. Vytiahnite spúšťacie tlačidlo potiaľ, pokiaľ je to možné, odstráňte vonkajší kryt ihly a vnútorný kryt ihly a naplnené pero držte s ihlou smerujúcou
nahor. Prstami zľahka nasaďte zásobník s náplňou tak, aby žiadne vzduchové bubliny nestúpali smerom k ihle. S ihlou stále smerujúcou nahor úplne zatlačte spúšťacie tlačidlo. Na hrote ihly sa musí objaviť kvapky tekutiny; to naznačuje, že vaše naplnené pero je pripravené na podanie injekcie. Množstvo tekutiny, ktoré vidno na hrote ihly je iba prebytok z naplneného pera (spravidla menej než 37,5 IU). Pokiaľ sa po prvý raz neobjaví žiadna tekutina, zopakujte to po druhý raz, až kým sa na hrote ihly objaví kvapka tekutiny. Potom nastavte dávku, ako je opísané v časti 4.

• Na ďalšie použitie nasaďte ihlu, ako je opísané v časti 3 a nastavte dávku, ako je opísané v časti

3. Nasadenie ihly:

Zoberte novú ihlu. Pokiaľ je odlepovací štítok uzatvárajúci vonkajší kryt ihly poškodený alebo uvoľnený, nepoužívajte ju. Odstráňte odlepovací štítok z vonkajšieho krytu ihly. Pevne držte vonkajší kryt ihly, zatlačte skrutkovací hrot naplneného pera do vonkajšieho krytu ihly a otočte ho
v smere hodinových ručičiek, až kým nie je bezpečne upevnený.

Upozornenie: Používajte iba jednorazové nevratné ihly dodávané spolu s balením s naplneným perom GONAL-f alebo distribuované osobitne.

4. Nastavenie dávky: Nastavte požadovanú dávku otáčaním čierneho regulátora dávky v oboch

smeroch, kým šípka dávky nesmeruje na Vami požadovanú dávku (Čierna stupnica regulátora dávky Vám umožňuje nastaviť dávku stupňovito po 37,5 IU. Minimálna
a maximálna dávka, ktorú si môžete nastaviť zodpovedá
37,5 IU, respektíve 300 IU). Ak ste si nastavili dávku, natiahnite ju vytiahnutím spúšťacieho tlačidla potiaľ, pokiaľ je to možné. Dávajte si pozor, aby ste tlačidlo ťahali rovno a nie otáčaním, lebo by to mohlo zmeniť nastavenie dávky. Upozornenie: starostlivo si skontrolujte stupnicu ukazovateľa dávky pred vytiahanutím spúšťacieho tlačidla, pretože po natiahnutí ju už nemožno upraviť. Ak po vytiahnutí spúšťacieho tlačidla zistíte, že ste si nastavili a natiahli
nesprávnu dávku, nepodávajte si injekciu. Znehodnoťte dávku a správne opakujte nastavenie dávky.
Skontrolujte červenú stupnicu ukazovateľa dávky na spúšťacom tlačidle, aby ste sa uistili, že ste natiahli správnu dávku: Keď je vytiahnuté spúšťacie tlačidlo, natiahnutá dávka je naznačená poslednou značkou (plochá šípka) na červenej stupnici ukazovateľa dávky, ktorá sa ukazuje a je viditeľná (príklad na nákrese ukazuje vytiahnuté spúšťacie tlačidla
a natiahnutú dávku 150 IU).
Ak je natiahnutá dávka nižšia než nastavená dávka, potom dávka nebude úplná. V tomto prípade postupujte podľa pokynov uvedených nižšie v bode 2. v časti Poznámka. Pokiaľ sa vždy vyžaduje rovnaká dávka, potom šípku dávky možno ponechať smerujúc na rovnakú pozíciu dávkovacej stupnice.


5. Podanie dávky: Zvoľte si miesto vpichu injekcie podľa pokynov, ktoré Vám dal Váš
lekár alebo zdravotná sestra. Očistite miesto vpichu injekcie utieraním tampónmi namočenými v alkohole. Používajte injekčné techniky, ako Vám odporučil Váš lekár alebo zdravotná sestra. Vpichnite ihlu do kože a úplne stlačte spúšťacie tlačidlo. Skontrolujte, či už nevidno šedý indikátor spúšťacieho tlačidla. Potvrdzuje to, že bola podaná úplná dávka. Ihlu musíte nechať zotrvať v koži najmenej 10 sekúnd. Spúšťacie tlačidlo držte stlačené nadol, až kým nevyberiete ihlu von z kože.

6. Odstránenie ihly: Odstráňte ihlu po každej aplikácii a znehodnoťte ju. Naplnené pero uchopte pevne za zásobník s náplňou. Opatrne nasaďte späť na ihlu vonkajší kryt ihly. Pevne chyďte vonkajší kryt ihly
a odskutkujte ihlu otáčaním proti smeru hodinových ručičiek. Použitú ihlu bezpečne odstráňte. Teraz nasaďte späť na naplnené pero kryt naplneného pera.

7. Uchovávanie naplneného pera: Po podaní Vašej dávky odstráňte použitú ihlu, ako je opísané
v bode 6 vyššie. Nasaďte späť na naplnené pero kryt naplneného pera. GONAL-f naplnené pero uchovávajte na bezpečnom mieste, najvhodnejšie v pôvodnom balení. Keď je naplnené pero prázdne, zlikvidujte ho.

Poznámka:
1. Stupnica, ktorú vidno cez zásobník s náplňou, je indikátor objemu lieku zostávajúceho v zásobníku. Stupnica sa nesmie použiť na nastavenie dávky.
2. Červená stupnica ukazovateľa dávky na spúšťacom tlačidle Vám umožňuje skontrolovať, či posledná dávka bola úplná alebo nie. Možno ju vytiahnuť potiaľ, pokiaľ značka (plochá šípka) naznačuje množstvo lieku zostávajúce v zásobníku. Pokiaľ natiahnutá dávka nie je dostatočná na dokončenie Vašej injekcie, máte dve možnosti:
a. Podajte si čiastkovú dávku (zostávajúcu v tomto naplnenom pere) a potom ihneď dokončite podanie zvyškom dávky použijúc nové naplnené pero (nezabudnite si nastaviť čiastkovú dávku).
b. Zlikvidujte naplnené pero a podajte si plnú dávku použijúc nové naplnené pero.

Ak použijete viac GONALU-f ako máte

Účinky predávkovania GONALOM-f nie sú známe, možno však očakávať vznik ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, ktorý je bližšie opísaný v časti 4. Toto sa však prejaví len po podaní hCG (pozri časť 2).

Ak zabudnete použiť GONAL-f

Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku, vyhľadajte, prosím, svojho lekára.

4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky, GONAL-f môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Vedľajšie účinky u žien
Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky sú cysty na vaječníkoch, bolesti hlavy a reakcie v mieste vpichu
injekcie (bolesť, sčervenenie, modriny, opuch a/alebo podráždenie). Tieto problémy môžu postihnúť
vyše 10 zo 100 liečených pacientov.

Ak sa po liečbe GONALOM-f podá ľudský choriogonadotropín, môže nastať stav nazývaný ovariálny hyperstimulačný syndróm (pozri časť 2) (medzi 1 až 10 pacientmi zo 100 liečených pacientov). Tento syndróm sa vyznačuje veľkými cystami na vaječníkoch. Prvými príznakmi ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú bolesť v spodnej časti brucha, prípadne v kombinácii s pocitom nevoľnosti s nutkaním na vracanie, vracaním a prírastkom telesnej hmotnosti. Ak sa prejavia vyššie uvedené príznaky, je potrebné čo najskôr ako je možné vykonať starostlivé lekárske vyšetrenie, no v zriedkavých prípadoch, môže byť ovariálny hyperstimulačný syndróm so zreteľne zväčšenými vaječníkmi sprevádzaný nahromadením tekutín v brušnej a hrudnej dutine, ako aj nebezpečnými trombembolickými (vznik krvnej zrazeniny v cievach) komplikáciami. Vznik zrazenín v cievach môže byť v zriedkavých prípadoch pozorovaný aj nezávisle od ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. Toto sa prejavuje u 1% pacientov a menej. Vo veľmi zriedkavých prípadoch možno posledne menované stanoviť nezávisle od ovariálneho hyperstimulačného syndrómu (menej ako 1 pacient
z 1000).

S cieľom predísť ovariálnemu hyperstimulačnému syndrómu liečbu GONALOM-f má váš lekár prerušiť a ukončiť liečbu s hCG.

Pri podávaní podobných liekov sa veľmi zriedkavo (menej ako 1 z 10 000 pacientov) pozorovala abnormálna zrážavosť krvi (tvorba krvných zrazením v cievach), takže sa to môže pravdepodobne prejaviť aj pri liečbe GONALOM-f/hCG alebo liečbe GONALOM-f/lutropínom alfa/hCG.

Objavili sa veľmi zriedkavé prípady alergických reakcií na GONAL-f spôsobujúce sčervenenie pokožky, vyrážku, opuch, žihľavku a dýchacie ťažkosti. Tieto reakcie môžu byť niekedy ťažké.

Astmatici môžu veľmi zriedkavo zaznamenať zhoršenie svojho stavu.
Mimomaternicové tehotenstvo (embryo zahniezdené mimo dutiny maternice) môže vzniknúť hlavne u žien s ochoreniami vajíčkovodov v anamnéze.

Vedľajšie účinky u mužov
U mužov po liečbe hCG sa môže prejaviť zväčšenie prsníkov, vznik akné alebo prírastok telesnej hmotnosti.(medzi 1 a 10% pacientov) Muži podrobujúci sa liečbe GONALOM-f môžu pocítiť miestne reakcie v mieste podania injekcie (bolesť, sčervenenie, podliatina, opuch a/alebo podráždenie) alebo sa môže vyvinúť varikokéla (opuch žíl nad a za semeníkmi).

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

5. AKO UCHOVÁVAŤ GONAL-f

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Uchovávajte v chladničke pri 2°C – 8°C. Neuchovávajte v mrazničke.

Počas času použiteľnosti sa liek môže uchovávať pri alebo do 25°C až po dobu 3 mesiacov bez opätovného uchovávania v chladničke a ak sa nepoužije po 3 mesiacoch, musí sa znehodnotiť.

Na naplnené pero GONAL-f si, prosím, zapíšte dátum prvého použitia injekčného roztoku. Po prvom otvorení môže byť liek uchovávaný maximálne 28 dní pri alebo do 25º C. Všetok nepoužitý roztok sa musí zlikvidovať najneskôr do 28 dní po prvom otvorení.

Uchovávajte v pôvodnom balení na ochranu pred svetlom.

Nepoužívajte GONAL-f po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku náplne alebo na škatuľke po
EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci. Nepoužívajte GONAL-f, keď spozorujete viditeľné známky poškodenia. Roztok sa nemá podať, ak obsahuje častice alebo nie je číry.
Všetok nepoužitý roztok sa musí zlikvidovať.

Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Informujte sa u svojho lekárnika ako zlikvidovať lieky, ktoré už nepotrebujete. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.

6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo GONAL-f obsahuje

Liečivo je folitropín alfa. Folitropín alfa je rekombinantný ľudský folikuly stimulujúci hormón (FSH) produkovaný rekombinantnou DNA technológiou v bunkovej línii ovárií čínskeho škrečka (CHO). Množstvo folitropínu alfa na ml je 600 IU (zodpovedá 44 mikrogramom). Každá náplň dodáva 300 IU (zodpovedá 22 mikrogramom) v 0,5 ml.

Ďalšie zložky sú poloxamer 188, sacharóza, metionín, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, dihydrát hydrogenfosforečnanu sodného, metakrezol, koncentrovaná kyselina fosforečná, hydroxid sodný a voda na injekciu.

Ako vyzerá GONAL-f a obsah balenia

GONAL-f sa dodáva ako čiry, bezfarebný injekčný roztok v naplnenom pere. Dodáva sa v balení, ktoré obsahuje 1 naplnené pero a 7 ihiel na podanie. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Serono Europe Ltd., 56 Marsh Wall, Londýn E14 9TP, Veľká Británia

Výrobca

Merck Serono S.p.A., Via delle Magnolie 15, I-70026 Modugno (Bari), Taliansko.

Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii.


België/Belgique/Belgien MERCK NV/SA Brusselsesteenweg 288
B-3090 Overijse
Tél/Tel: +32-2-686 07 11

Luxembourg/Luxemburg MERCK NV/SA Brusselsesteenweg 288
B-3090 Overijse, Belgique/Belgien
Tél/Tel: +32-2-686 07 11


България MERCK d.o.o. Dunajska cesta 119
SI 1000 Любляна, Словения
Teл: +386 1 560 3 800

Magyarország
Merck Kft.
Bocskai út 134-146. H-1113 Budapest Tel: +36-1-463-8100


Česká republika Merck spol.s.r.o Zděbradská 72
CZ-251 01 Říčany- Jažlovice
Tel. +420 323619211

Malta Cherubino Ltd Delf Building Sliema Road
MT-GZR 06 Gzira Malta
Tel: +356-21-343270/1/2/3/4


Danmark
E. Merck AB Strandvejen 102 B, 4th DK-2900 Hellerup
Tlf: +45 35253550

Nederland Merck BV Tupolevlaan 41-61
NL-1119 NW Schiphol-Rijk
Tel: +31-20-6582800

Deutschland Serono GmbH Alsfelder Straße 17
D-64289 Darmstadt
Tel: +49-6151-6285-0

Norge
Merck Serono Norge
Luhrtoppen 2
1470 Lørenskog
Tlf: +47 67 90 35 90


Eesti
Merck Serono
Esindaja
C/o Ares Trading SA Baltic States
Zamenhofo 11-3, LT-44287
Kaunas, Leedu
Tel: +370 37320603

Österreich Merck GesmbH. Zimbagasse 5
A-1147 Wien
Tel: +43 1 57600-0


Ελλάδα
Merck A.E.
Κηφισίας 41-45, Κτίριο Β GR-151 23 Μαρούσι Αθήνα
Tηλ: +30-210-61 65 100

Polska
Merck Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 178
02-486 Warszawa
Polska
Tel.: +48 22 53 59 700


España
Merck S.L.
María de Molina, 40
E-28006 Madrid
Línea de Información: 900 200 400
Tel: +34-91-745 44 00

Portugal
Merck, s.a.
Rua Alfredo da Silva, 3-C P-1300-040 Lisboa
Tel: +351-21-361 35 00


France
Merck Lipha Santé s.a.s.
37, rue Saint-Romain
F-69379 Lyon cedex 08
Tél.: +33-4-72 78 25 25
Numéro vert : 0 800 888 024

România MERCK d.o.o., Dunajska cesta 119
SI-1000 Lubliana, Slovenia
Tel: +386 1 560 3 800


Ireland
Merck Serono Ltd
Bedfont Cross, Stanwell Road Feltham, Middlesex TW14 8NX United Kingdom
Tel: +44-20 8818 7200

Slovenija MERCK d.o.o. Dunajska cesta 119
SI-1000 Ljubljana
Tel: +386 1 560 3 800


Ísland Gróco ehf. Þverholti 14
IS-105 Reykjavík
Sími: +354-568-8533

Slovenská republika Merck spol. s r.o. Tuhovská 3
SK-831 06 Bratislava
Tel: + 421 2 49 267 111


Italia
Merck Serono S.p.A. Via Casilina 125
I-00176 Roma
Tel: +39-06-70 38 41

Suomi/Finland Merck Oy Pihatörmä 1 C
FI-02240 Espoo
Puh/Tel: +358-9-8678 700

Κύπρος
Akis Panayiotou & Son Ltd
Γιάννου Κρανιδιώτη 4
CY-225 78, Λευκωσία
Τηλ: +357-22677038

Sverige
E. Merck AB
S-195 87 Stockholm
Tel: +46-8-562 445 00


Latvija
Merck Serono
Pārstāvniecība
C/o Ares Trading SA Baltic States
Zamenhofo 11-3,
LT-44287 Kauņa, Lietuva
Tel: +370 37320603

United Kingdom
Merck Serono Ltd
Bedfont Cross, Stanwell Road Feltham, Middlesex TW14 8NX Tel: +44-20 8818 7200

Lietuva Merck Serono Atstovybė
C/o Ares Trading SA Baltic States
Zamenhofo 11-3, LT-44287 Kaunas Tel: +370 37320603

Táto písomná informácia pre používateľov bola schválená


TRI ETICKÉ PILIERE

svedomie

1. Svedomie

­
prirodzenost

2. Prirodzenosť

­
nenarusitelnost

3. Nenarušiteľnosť

­